tl;dr; Chcecie AMA od osoby od nas przebywającej na misji w Kamerunie? 🙂

CIEKAWOSTKI:
– Kamerun to podobno jedno z najbardziej zielonych miejc na świecie, to z powodów bardzo obfitych opadów deszczu.

-Z tego też powodu ogromna ilość dróg (90% to drogi „gruntowe” które pod deszczu zamieniają się w wielkie bagno) jest często nieprzejezdna. Z tego względu wiele miast ma małe pasy lotnicze, i drogą lotniczną jest dostarczana m.in.poczta/kluczowe towary.

– Kamerun to „Afryka w miniaturce” bo znajdziemy tutaj każdą strefę klimatyczną i rodzaj środowiska występujący na kontynencie (pustynie, sawanny, góry, lasy deszczowe itp.) I to wszystko na bardzo małej powierzchni.

– Jeziora w Kamerunie mogą zabijać – i nie jest to click bait! Kamerun posiada „eksplodujące jeziora” (2 z 3 na świecie), zw. jest to z pokładami magmy pod jeziorem, To dość unikalne zjawisko. W uproszczeniu w trakcie jej aktywności do powietrza wydzielane jest m.in ogromne ilości dwutlenku węgla co jednorazowo powoduje śmierć wszystkich żywych istot w pobliżu. W 1986 roku „eksplozja jeziora” zabiła 1700 ludzi i ponad 3000 bydła przebywającego w pobliżu jeziora. Była to wyjątkowo bolesna śmierć „przez uduszenie”.

– kraj posiada także wiele aktywnych wulkanów. Wiele ludzi mieszka w ich pobliżu.

– na północy kraju znajduje się jezioro Chad. Byćmoże pamiętacie je może z mapy z lekcji geografii w szkole bo było dość sporych rozmiarów. No właśnie. Teraz już nie jest. Jezioro stopniowo znika ze względu na dużą konsumpcje wody. Przez ostatnie 10 lat utraciło ponad 90% powierzchni.

PYTANIE:
dzisiaj wyjątkowo niemal nic o nowych technologiach, wręcz przeciwnie: jeden z członków naszego zespołu przebywa obecnie na misji katolickiej w Kamerunie, gdzie pomaga lokalnej społeczności m.in. budować studnie.
=> W Kamerunie wg statystyk przebywa priv na wykop lub anna.dabrowska@challengerocket.com

#java #ciekawostki #afryka #ama #ekonomia #geografia #wulkany #podroze