Ten wątek pokazuje ilu na wykopie jest imbecyli ekonomicznych

https://www.wykop.pl/link/4976275/rafalska-proponujemy-minimalne-wynagrodzenie-od-2020-roku-na-poziomie-2450-zl/

Wzrost pensji minimalnej ma doprowadzić do upadku gospodarki i zrujnowac początkojuących przedsiębiorców

A tymczasem w świecie realnym

Brak pracowników na rynku i minimalną płacą tylko janusze choć spokojnie mogli by więcej. Jużw biedronce czy lidlu więcej się dostaje.
Jeżeli jakiekolwiek przedsiębiorstwo ( >50os) płaci minimalną to tylko dlatego, że ździera ale każe z nich stać bezproblemowo na podwyżki. Zresztą większość i tak płaci więcej bo po prostu nie ma pracowników na rynku

Podwyżka minimalnej zmieni wyliczenia OZusowania i NFzotawania działalności gospodarczej o jakieś kilkadziesiąt zł… upaść od tego mają początkujący przedsiębiorcy

Zacznijmy od tego, że początkujący na DG mają mały ZUS przez 24mcy a ci z niskimi obrotami mają stale mały ZUS. Natomiast jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić DG z tak niskim ozusowaniem po 2 latach rozwijania biznesu i tak niskim klinem podatkowym ,który w Polsce wynosi ok 25%, ( etaty mają 41%) powinien iść na etat a nie udawać, że ma pomysł na biznes i ogarnia.

Jeżeli jakiś przedsiębiorca nie ma kasy na tak małą minimalną to niech idzie na etat pracować a jego pracownicy zostana z miejsca zgarnięci do bardziej produktywnych firm. Firmy bazujące na taniej sile roboczej będą tracić pracowników ( obecnie deficytowych na rynku pracy) na rzecz tych z większą produktywnością.

Ogarnijcie się ludzie. Pensja średnia rośnie w tempie 7% i minimalną też trzeba podwyżać.
#ekonomia #gospodarka #bekazpisu #4konserwy #neuropa