Sporo tam wyjeżdżało w latach 90 -00 w zach Niemcy
obecnie głównie bawaria #monachium
jest tam ok ale ceny mieszkań rosną bardzo szybko

Zagłębie Ruhry to nowy niemiecki obszar biedy

Na końcu rankingu można znaleźć teraz miasta z Zagłębia Ruhry i Kraju Saary.
Wschód nadrabia zaległości, w przeciwieństwie do zachodu, gdzie postępuje degradacja – mówi Klingholz. Najbiedniejsze obszary Niemiec nie leżą już na wschodzie, jak to miało miejsce po upadku muru, ale w Niemczech Zachodnich, w regionach, gdzie do dziś nie uporano się z upadkiem przemysłu węgla i stali – w Zagłębiu Ruhry i Kraju Saary.

Sytuacja demograficzna może jednak zagrozić sukcesowi terenom byłego NRD, ponieważ imigracja i obecny wyż demograficzny nie powstrzymają starzenia się. W związku z tym liczba zatrudnionych w całych Niemczech będzie się nadal zmniejszać, ale szczególnie dotknie to Niemcy Wschodnie, skąd po zjednoczeniu wielu młodych ludzi przeniosło się na zachód, a wskaźnik urodzeń drastycznie spadł.
Na wschodzie brakuje ludzi, a to może prowadzić do problemu, kiedy firmy nie znajdą więcej pracowników. W wielu regionach wschodnich Niemiec pracowników już dziś jest mało, a ponieważ sytuacja się nasila, przedsiębiorstwa mogą być zmuszone zamknąć się lub przenieść produkcję do innych regionów.
Kwestia imigracji jest znacznie pilniejsza w niektórych obszarach wschodnich Niemiec niż gdzie indziej – mówi Klingholz. „Każdy, kto w Dreźnie idzie na ulicę z transparentem domagając się mniejszej imigracji, powinien domagać się większej”.

https://www.welt.de/wirtschaft/article191421081/Aufschwung-Ost-Das-Ruhrgebiet-ist-das-neue-Armenhaus-Deutschlands.html?wtrid=socialmedia.socialflow….socialflow_facebook&fbclid=IwAR3Dj7ljtyxReBjSVMuUsGdmVPheJHNK_iJCgdVUqw4v6yJ35B679awhr9o

#polska #niemcy #demografia #ekonomia #gospodarka #ciekawostki #zarobki #mapy #mapporn