Naukowcy z Cambridge: Reformy Margaret Thatcher zaszkodziły gospodarce Wielkiej Brytanii – zapraszam do lektury.

Polityki gospodarcze Margaret Thatcher doprowadziły Wielką Brytanię do długoterminowych problemów, z którymi kraj zmaga się do dziś – wynika z najnowszych badań ekonomistów z Uniwersytetu w Cambridge.

Liberalizacja w niewielkim stopniu pozytywnie wpłynęła na brytyjską gospodarkę, a produktywność wyraźnie spowolniła po 1979 roku – wynika z opublikowanych w środę badań Kena Couttsa i Grahama Gudgina z Centrum Badań nad Biznesem na Uniwersytecie w Cambridge.

Jakiekolwiek pozytywne bodźce wynikały ze złagodzenia przepisów finansowych i wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych, które to czynniki okazały się nie do podtrzymania – twierdzą badacze.

„Liberalizacja […] nie zapewniła wzrostu PKB i produktywności. Zamiast tego zamieniła stare problemy, takie jak niekorzystne relacje przemysłowe czy relatywnie wysoki poziom inflacji, na nowe problemy, takie jak m.in. wysokie bezrobocie i rosnące nierówności dochodowe.” – piszą badacze.

Średni roczni wzrost gospodarczy spadał o 0,2 proc. rocznie. Jest mało prawdopodobne, aby wzrost produktywności przekroczył 1,4 proc. w przyszłości, jeśli wzrost PKB per capita będzie na poziomie niższym niż 1,5 proc.

„Ekstremalna deindustrializacja doprowadziła Wielką Brytanię do stałego obniżenia wzrostu produktywności” – czytamy w badaniu.

Tak to jest naprawdę z tymi autorytetami neoliberałów. Słynęła ona z prywatyzacji wszystkiego, umarła w apartamencie w Ritzu, jej pogrzeb kosztował podatników 10 mln funtów.
Pamiętajmy też o tym, jak Margaret Thatcher brutalnie pacyfikowała robotnicze protesty.

W wyniku polityki Margaret Thatcher wzrost gospodarczy spadł do poziomu niższego niż w poprzednich trzech dekadach przed rokiem 1980 (z 2,6 proc. PKB do 2,2 proc. średniorocznie)[źródło]. Miało miejsce zmniejszenie podatków oraz spłaszczenie krzywej progresji podatkowej. Do dziś utrzymuje się ona na poziomie 2,5%. Negatywnym efektem był też wzrost bezrobocia, które zaczęło spadać dopiero po 10 latach rządów Thatcher.

#antykapitalizm – obserwuj #gospodarka #ekonomia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #bekazprawakow #bekazkorwina #bekazlibertarian #neuropa #socdem #ciekawostkihistoryczne #historia #ciekawostki