Dlaczego kapitalizm i gromadzenie dóbr jest szkodliwe, hamuje rozwój i trzeba ludzi edukować o tym jak działa ekonomia.
Wytłumaczone jak dla debila, żeby nawet nastoletni kapitalista na garnuszku mamy zrozumiał:

Mamy wioskę, małą firmę, właściciela i wieśniaków.
Wersja 1, marzenia debilokapitalisty
Pan właściciel dyma jak tylko się da pracowników, we wsi bieda, prawie nikogo nie stać na produkt, ale to pan właściciel ma hajs, a że dookoła bieda, to może czuć się magnatem. Oczywiście, tym którzy u niego nie pracują oferuje atrakcyjne kredyty, żeby myśleli że też mają szanse. Gdy ktoś inny próbuje swoich sił w biznesie, poprzez dumping i zmowę cenową pozbywa się konkurencji która szybko bankrutuje. Więc zostają biedni ludzie z kredytami co jeszcze bardziej pogarsza ich pozycję. Efekt jest taki, że mamy gospodarkę stojącą w miejscu, magnata który żyje na kiepskim, ale względnie wysokim standardzie i biedę i chujozę.

Wersja 2, racjonalna:
Pan właściciel ma fabrykę, ale płaci uczciwie, więc pracownicy nie muszą żyć od 1 do 1. Stać ich na wyjście do kina, czy restauracji, więc lokalna gospodarka się rozwija, PKB wioski rośnie, chociaż pieniędzy w obiegu dalej jest tyle samo. Właściciel fabryki widzi że wszystko ma się dobrze, sprzedaż jest wysoka, ludzie może i próbują własnych sił, ale on sam na tyle dużo zainwestował w rozwój i badania swojej fabryki, że próg wejścia jest bardzo wysoki, a dookoła kwitną mniejsze interesy o innym charakterze. Nikt nie musi brać złodziejskich kredytów, zadłużać się na 30 lat, ludzie nie przymierają głodem, dlatego mogą inwestować w edukację czy sztukę. Chociaż pieniędzy jest tyle samo w obiegu, to produktywność jest ogromnie większa, i standard nawet prostych głupków wiejskich jest wyższy niż magnata z pierwszej wersji.

Dilujcie z tym. Chyba że dzieci kapitaliści myślą tak samo jak komuniści i zakładają idealny świat bez zmów cenowych czy dumpingów, gdzie wszyscy są uczciwi.

#4konserwy #ekonomia #bankowosc #finanse #antykapitalizm #kapitalizm