Cześć,
na wykopie przewija się mnóstwo tematów różnej treści, w tym tematy związane z gospodarką, ekonomią i biznesem.

niestety z badań wynika, że wiedza ekonomiczna wśród polaków kuleje, zresztą widać to często w różnych dyskusjach. Z racji tego zakładam tutaj tag #ekonomiawprostychzdaniach i będę w prosty sposób tłumaczył różne rzeczy związane z ekonomią, gospodarką i biznesem – oczywiście nie wiem wszystkiego i popełniam błędy, dla prostego przekazu stosuję też uogólnienia i uproszczenia.

pokaż spoiler założyłem też kanał na [YouTubie](https://www.youtube.com/channel/UCOJXY8gv-z7b9x2ZvwjcdxA?view_as=subscriber) i [FanPage na facebooku](https://www.facebook.com/A-co-pieniądze-władza-przyszłość-720772435024467), gdzie można mnie obserwować, prowadzę też bloga [klik](http://agencjaloko.pl/blog/)

w pierwszym odcinku o tym co to jest podatek, podatek dochodowy i kwota wolna od podatku

podatek jest to obowiązkowe zapłacenie pieniędzy państwu lub samorządowi z różnego rodzaju tytułu. Podatki dzielimy na pośrednie i bezpośrednie

podatki pośrednie to między innymi akcyza i VAT. podatki pośrednie płacimy od razu przy zakupie czegoś. Czyli kupując bułkę płacisz VAT, czyli płacisz podatek.

podatek bezpośredni to podatek, który bezpośrednio dotyczy ciebie jako jednej konkretnej osoby lub rzeczy którą posiadasz, np. dochód, nieruchomość. Najłatwiej mówiąc, podatki bezpośrednie są to podatki, którymi jesteś obciążony za to, że coś masz lub coś robisz.

podatek dochodowy to podatek od pieniędzy które zarobiłeś. Jest tak skonstruowany że ty go najczęściej nie widzisz. Ale widzisz, że masz pensję brutto, która różni się od pensji netto, którą dostajesz na rękę. Część tej różnicy to podatek dochodowy(PIT).

najprościej mówiąc podatek dochodowy to podatek, który musisz zapłacić za to że zarabiasz pieniądze. Jego wartość ustalana jest od wartości zarobionych pieniędzy. W Polsce dla większości PIT to 18%. Więc jak zarabiasz 3000 zł brutto, to oddajesz z tego 540 zł.

kwota wolna od podatku dochodowego, czyli pieniądze które możesz zarobić bez oddawania za nie podatku dochodowego. Czyli w zasadzie pieniądze, które zarabiasz na czysto. Jeżeli kwota wolna to 50000 zł/rok, a Ty w rok zarobisz 50000 zł brutto, to masz na koncie 50000 zł.

Dziękuję i polecam obserwować.

pokaż spoiler #ekonomia #gospodarka #pieniadze